Steering Committee

  • Jari Nurmi, TUT, Finland (Chairman)
  • Gonzalo Seco-Granados, UAB, Spain
  • Elena Simona Lohan, TUT, Finland
  • Henk Wymeersch, Chalmers, Sweden
  • Fabio Dovis, Politecnico di Torino, Italy
  • Kaveh Pahlavan, WPI, USA
  • Stephan Sand, DLR, Germany
  • Jari Syrjärinne, Here, Finland

General Co-Chairs

  • Gonzalo Seco-Granados, UAB, Spain
  • José A. López-Salcedo, UAB, Spain

TPC Chair

Elena Simona Lohan, TUT, Finland

Publication Chair

José A. Del Peral Rosado, UAB, Spain

Technical Program Committee

  • Alexandru Rusu Casandra, Politehnica University of Bucharest, Romania
  • Ali Broumadan, Univ. of Calgary, Canada
  • Alina Badescu, UPB, Romania
  • Alireza Razavi, Tampere University of Technology, Finland
  • Andrea Giorgetti, University of Bologna, Italy
  • Andrei Anghel, University"Politehnica" of Bucharest, Romania
  • Axel Garcia-Peña, École Nationale de l'Aviation Civile (ENAC), France
  • Carles Ferrer, UAB, Spain
  • Daniele Borio, JRC, Italy
  • Davide Dardari, University of Bologna, Italy
  • Dennis Akos, Univervisity of Colorado Boulder, USA
  • Dirk Slock, Eurecom, France
  • Duk Sun-Shim, Chung-Ang University Seoul, Korea
  • Enik Shytermeja, École Nationale de l'Aviation Civile (ENAC), France
  • Felix Antreich, DLR, Germany
  • Fernando Nunes, Técnico Lisboa (IST), Portugal
  • Filipe Meneses, Universidade do Minho, Portugal
  • Francesco Benedetto, Roma Tre University, Italy
  • Fredrik Tufvesson, Lund University, Sweden
  • Gerard Lachapelle, Univ. of Calgary, Canada
  • Giovanni Corazza, University of Bologna, Italy
  • Giuseppe Destino, University of Oulu, Finland
  • Ignacio Fernandez, EC, Belgium
  • Ilya Kudryavtsev, Samara State Aerospace University, Russia
  • Jesús García-Herrero, Universitad Carlos III de Madrid, Spain
  • Jesus Selva, University of Alicante, Spain
  • Jon Glenn Gjevestad, NMBU, Norway
  • Kai Borre, Samara University, Russia
  • Khan Waqas, Tampere University of Technology
  • Klaus Witrisal, Technical University Graz, Austria
  • Liang Chen, National Land Survey, Finland
  • Luca de Nardis, Uniroma, Italy
  • Maarten Uijt de Haag, University of Ohio, USA
  • Martin Vermeer, Aalto University, Finland
  • Martti Kirkko-Jaakkola, NLS, Finland
  • Mike Koivisto, Tampere University of Technology, Finland
  • Mohamed Laaraiedh, SupCom, Tunisia
  • Mohammad Aref, Tampere University of Technology, Finland
  • Nikolay Mikhaylov, ITMO, Russia
  • Octavian Andrei, Chulalongkorn University, Thailand
  • Paul Bhatia, University of Nottingham, UK
  • Pedro Figueiredo e Silva, Tampere University of Technology, Finland
  • Pratap Misra, TUFTS, USA
  • Rafael Toledo-Moreno, Universidad Politécnica de Cartagena, Spain
  • Robert Piché, Tampere University of Technology, Finland
  • Ruizhi Chen, Texas A&M, USA
  • Sabrina Ugazio, Politecnico di Torino, Italy
  • Santiago Mazuelas, Qualcomm
  • Sergi Robles, UAB, Spain
  • Simo Ali Löyty , Tampere University of Technology, Finland
  • Srjan Capkun, ETHZ , Switzerland
  • Stephan Sand, DLR, Germany
  • Sunwoo Kim, Hanyang University, Korea
  • Terry Moore University of Nottingham, UK
  • Valerie Renaudin, IFSTTAR, France
  • Víctor P. Gil Jiménez, UC3M, Spain
  • Vincent Heiries, CEA, France
  • Vladimir Atanasovski, Ss. Cyril and Methodius University in Skopje, Republic of Macedonia
  • Vlado Handziski, Technische Universität Berlin, Germany
  • Wee Peng Tay, Nanyang Technological University, Singapore
  • Wu Chen, Hong Kong Polytechnic University, China
  • Zahidul Bhuiyan, National Land Survey, Finland